Namibia to kraj pięknych kontrastów, dzikich zwierząt, największych wydm i najgłębszych kanionów. Na najstarszej pustyni świata żyją najstarsze plemiona na świecie. To najpiękniejsze krajobrazy, jakie widziałam. Namibia nie bez powodu nazywana jest ”Perełką Afryki”. To kraj z niezwykle bogatą historią. Przez wiele lat Namibia istniała na mapie jako Afryka Południowo-Zachodnia, niepodległość przyznano jej dopiero w 1990 r.
W Sossusvlei znajdują się jedne z najwyższych i najpiękniejszych wydm na świecie, o różnych odcieniach kolorów – od jasnożółtego do czerwonego.
Dune 45 to najsłynniejsza wydma w Namibii. Znajduje się 45 km od kempingu w Sossusvlei.
Śniadanie po oglądaniu wschodu słońca smakuje najlepiej:)
Deadvlei – jedno z piękniejszych miejsc w Namibii. Słowo „vlei” oznacza dno wyschniętego jeziora. Kiedyś w tym miejscu znajdowało się jezioro, które wyschło, ponieważ zostało odcięte od rzeki przez przesuwające się wydmy.
Blade i twarde jak skała dno Deadvlei z wyschniętymi, kilkusetletnimi drzewami, otoczone pomarańczowymi wydmami – to wszystko sprawia, że obraz wydaje się wręcz surrealistyczny.
Lud Damara stanowi ok. 8% populacji Namibii. Razem z Buszmenami jest uznawany za najstarsze plemię w Namibii. W 1960 r. rząd RPA przesiedlił wszystkich ludzi Damara na teren pustyni, który dziś nazywamy Damaraland. Z plemienia Damara pochodzi prezydent Namibii – Hage Geingob.
Najpopularniejsza gra w Namibii – Owela.
W Damaraland znajdują się rysunki naskalne Buszmenów – zabytek Unesco. Do dziś odkryto ponad 2000 rysunków, pod kamieniami może znajdować się ich więcej. Każde zwierzę miało inne znaczenie. Lew z dłońmi i stopami człowieka oznaczał szamana.
Góralek skalny (ang. Rock Dassi)Żyrafa była symbolem deszczu – im więcej żyraf, tym więcej deszczu padało w danym miejscu.
Oryks ze zbiornikami był symbolem wody. Buszmeni wiedzieli, w którym kierunku iść na polowanie po śladach zwierząt – rozróżniali ślady np. lwa i antylopy. Śladów uczyli się przez rysunki i w ten sposób przekazywali sobie wiedzę.
Nieodłącznym elementem Namibii są imponujące, wysokie i stożkowate struktury – gniazda termitów należących do gatunku Macrotermes mossambicus.
Na drzewie widać gniazda ptaków – Dziergaczy białobrewych (ang. White-browed sparrow-weaver).
Gniazda ptaków Wikłaczy maskowych (ang. Masked Weaver) – ich ilość na drzewie oznacza ilość samic. Samiec jest 1 – buduje gniazda samicom. Są one zazdrosne o inne gniazda, więc podcinają swoje. Samiec musi je budować od nowa i w końcu umiera z wyczerpania.
Gniazdo należy do gatunku Tkacz (ang. Sociable Weaver), który występuje na terenie 3 afrykańskich państw: Namibii, Botswany i RPA. Ptaki te budują ogromne gniazda, które mogą mieć nawet 7 m długości, masę ponad 1 tony i być zamieszkane przez 500 osobników.
Epupa Falls – wodospad na rzece Kunene, na granicy Namibii i Angoli.
Urozmaiceniem scenerii barwnych skał nad rzeką Kunene są drzewa Moringa.
Sandwich Harbour – przepiękne miejsce, w którym pustynia spotyka się z oceanem.
Jedna z kilku odsłon nastarszej na świecie pustynii Namib – żółte wydmy. Namib w języku nama oznacza „olbrzymi”, a w innym tłumaczeniu „miejsce, gdzie nic nie ma”. Od tego słowa pochodzi nazwa Namibii.
Jeden z symboli Walvis Bay – flamingi.
Góra Spitzkoppe wznosi się na wysokość 1800 m n.p.m. Położona jest w środku niekończącej się równiny.
Spitzkoppe jest pozostałością gigantycznego wulkanu, który runął 100 milionów lat temu.
Błyszczak lśniący (ang. Cape starling)
Populacja plemienia Herero w Namibii to ok. 100 tys. Ludność ta jest nazywana hodowcami krów lub narodem pasterzy. Jest to bardzo dumny naród farmerski – miarą zamożności jest liczba posiadanych krów. O tym, jak ważne jest to dla Herero świadczy tradycyjny strój kobiet – nakrycie głowy jest zrobione na kształt krowich rogów. Reszta stroju to suknia wiktoriańska wyglądająca jak tułów krowy.
Płaskowyż Waterberg wznosi się na wysokość 1878 m n.p.m., czyli ponad 400 m nad otaczające go równiny. Na płaskowyżu dinozaury pozostawiły swoje ślady 200 milionów lat temu.
Antylopy Dikdik należą do najmniejszych na świecie.
Nazwa Dikdik pochodzi od dźwięku, który wydają, gdy są zaniepokojone.
Wioska Himba – plemienia koczowniczo-pasterskiego zamieszkującego region Kunene. Lud Himba, którego liczebność szacowana jest na 20-50 tys. żyje niezmiennie przez wieki według swoich tradycji.
Chaty zrobione są z liści palmowych, błota i odchodów zwierzęcych.
W regionie tej wioski nie padało od 6 lat. Winą obarcza się zmiany klimatu.
Kobiety Himba znane są ze swojej unikalnej urody, która podkreślana jest przez charakterystyczną fryzurę i biżuterię. Pielęgnacja ciała polega na wcielaniu czerwonej ochry i zwierzęcego tłuszczu.
W czasie dojrzewania włosy dziewczynek plecione są z przodu, by zakryć ich twarz przed zalotami mężczyzn.
Kobiety zamężne noszą na czubku głowy skórzaną embre.
Cały strój kobiety waży ok. 12 kg, składają się na niego liczne bransolety na ręce i nogi, metalowe obroże, pas, korale, a także inne ozdoby, z których większość wykonana jest ze skóry, kości i metalu, pokrytych ochrą i tłuszczem. Na szyjach wiszą symbolizujące płodność muszelki, a liczba bransolet na kostkach nóg odpowiada liczbie posiadanych dzieci.
Kolejne odsłony pustyni Namib. Jest to jeden z najbardziej ubogich w opady terenów na świecie. Rocznie opady wynoszą zaledwie 10–14 mm. Zwykle występują tylko raz na kilka lat i tylko przez kilka dni.
W drodze ze Swakopmund do Sesriem przekroczyliśmy Zwrotnik Koziorożca.
Kolonia 200 000 fok znajduje się na przylądku Cape Cross. Należą one do rodziny lwów morskich. Waga największych samców dochodzi do 360 kg. Samice są dużo mniejsze – ich waga nie przekracza 75 kg.